تبلیغات
تغذیه.سلامتی.خانه داری - تشخیص ماهی "تازه" از "فاسد"

تشخیص ماهی "تازه" از "فاسد"

نویسنده :ارتین بالایی
تاریخ:1390/06/22-02:42 ب.ظ

برداشتن امعاء و احشاء ماهی توسط برخی فروشندگان می‌تواند یکی از علایم فساد ماهی باشد.

در رابطه با آشنایی با برخی از تخلفات فروشندگان ماهی: بعد از مدتی که ماهی در فروشگاه باقی ماند، فساد شروع شده، ماهی خشک و از ترشحات لزج پوشیده می‌شود و با توجه به اینکه خشک بودن ماهی سوء‌ظن خریدار را برمی‌انگیزد، لذا این فروشندگان دائماً ماهیان را شست‌وشو می‌دهند تا ظاهری طبیعی و مطلوب داشته باشد.

ماهی مانده فلسهایی بلند شده و میخ مانند دارد که به راحتی کنده می‌شود، در این حالت برخی از فروشندگان ممکن است اقدام به کندن فسل‌های ماهی کنند تا شک فاسد بودن و مانده بودن ماهی از جانب خریدار از بین برود.

در صورتی که ماهی تازه نباشد، صلابت نعشی ‌را از دست داده، شل و نرم می‌شود، لذا برخی ماهی‌فروشان به منظور گمراه کردن مشتری، این ماهی‌ها را مدتی در وی‌ترین یخچال یا فریزر قرار داده و زمانی که سخت شد بجای ماهی تازه به فروش می‌رسانند.

کدر و بدون جلا شدن قرنیه چشم‌ها  از دیگر علایم تازه نبودن ماهی است و در این گونه موارد برخی فروشندگان ماهی، چشم‌ها را از حدقه خارج می‌سازند تا مانده بودن ماهی قابل تشخیص نباشد.

آبششهای ماهیهایی که مدتی مانده باشند دارای رنگ تیره و زننده است و در این حالت جهت گمراه کردن خریدار آن را با خون گاو یا مرغ و غیره یا با رنگهای مصنوعی و قرمز مثل ائوزین و کارمن رنگ می‌کنند و گاهی نیز خون گاو یا مرغ روی سرپوش آبشش یا دهان نیز می‌مالند تا لکه‌های رنگی علایم فساد دیده نشود!

برخی فروشندگان ماهی گاهی آبششی را که کاملاً آبی تیره شده باشد، به‌طور کامل برمی‌دارند، برداشتن امعاء و احشاء ماهی نیز می‌تواند یکی از علایم فساد ماهی باشد.

از دیگر تقلبات متداول، مخلوط بودن ماهیهای تازه و مانده است که تازه‌ها را در رو و مانده‌ها را در زیر قرار می‌دهند یا ماهیان کوچک مانده را در شکم ماهیان تازه قرار می‌دهند و همچنین به منظور مخفی کردن بوی تند ماهیهای مانده، برخی فروشندگان بعد از شست‌وشوی دائم، ماهی‌ها را در بین جلبکهای دریایی قرار می‌دهند تا بوی جلبک‌ها و گیاهان دریایی بوی تند ماهی فاسد را کاهش دهد.

در رابطه با خصوصیات و مشخصات ظاهری ماهی تازه و منجمد و فاسد: اگر ماهی به حالت زنده منجمد شده باشد، دارای رنگ پوست طبیعی است و باله‌های شنا منظم، باز و مستقیم است، همچنین در این حالت مردمک چشم باز و عدسی چشم نیز شفاف است.

در صورتی که ماهی زنده بعد از صید منجمد شود دارای باله‌های شنای جمع شده و به بدن چسبیده است و چشم‌ها نیز همسطح با دایره سوراخ چشمی است و از حدقه خارج است.

در صورتی که ماهی بعد از مردن منجمد شود، سرپوش برانشی‌ها در این ماهی‌ها باز است، دهان باز و رنگ پوست بدن تیره‌تر از رنگ طبیعی بدن است.

اگر ماهی در حین فساد منجمد شده باشد در حالت انجماد بویی از آن به مشام نمی‌رسد، برای اثبات فساد می‌توان قسمتی از برانش‌ها را برداشته به وسیله آب گرم شسته، بعد استشمام کرد یا کاردی را در آب داغ فرو کرده و پس از بیرون آوردن، پاک کرده، سپس آن را در عمق عضلات طرفین تیره پشت فرو کرد و بعد استشمام کرد. همچنین می‌توان قطعه‌ای از گوشت ماهی را بریده، بعد از پختن، بو و طعم آن را آزمایش کرد و در این موارد استشمام بوی گندیدگی نشانه فاسد شدن ماهی منجمد است.

 

 دنبالک ها: عسل گلهای وحشی