ایمنی مواد غذایی2

نویسنده :ارتین بالایی
تاریخ:1390/08/11-08:34 ب.ظ

● رعایت بهداشت در آشپزخانه
با کتری های خطرناک سریعا در مکانهای مرطوب همانند دستمال ها و اسفنج آشپزخانه , ظرف شویی و ظروف حمل و نقل مواد غذایی رشد می کنند.

ظرف شویی , سطوح و میزهای آشپزخانه , سطل اشغال , پیشخوان و محل اتصال لوله ها را به طور منظم تمیز و پاکیزه نگهدارید. به این منظور مرتبا آنها را با آب داغ و ماده پاک کننده بشوئید. می توانید از محلول های سفید کننده استفاده نموده و سپس آبکشی نمایید.
تمامی قسمت های وسایل و ابزار تهیه موادغذایی همانند چرخ گوشت و مخلوط کن را پس از استفاده با آب داغ و ماده پاک کننده شستشو نمایید می توانید از یک محلول سفید کننده نیز استفاده نمایید.
تخته های برش که برای گوشت قرمز و مرغ و ماهی و فرآورده های دریایی استفاده می شود لازم است جدا از سایر تخته ها باشد. توصیه می گردد از تخته های پلاستیکی استفاده شود به واسطه این که شستشوی آنها راحت تر صورت می گیرد. تخته های برش را پس از هر بار مصرف تمیز نمایید.
تمامی ظروفی که برای موادغذایی خام استفاده می کنید تا قبل از استفاده مجدد باید به خوبی تمیز شده و سپس مورد استفاده قرار گیرد و تا حد الامکان از ظروف خشک استفاده نمایید.

 

دستهایتان را برای ۲۰ ثانیه با صابون و آب گرم قبل و بعد از حمل و نقل مواد غذایی به ویژه گوشت و ماهی و فرآورده های دریایی شستشو نمایید. استفاده از دستکش در صورت بیماری و یا بریدگی دست ها الزامی است به واسطه این که دستکش ها می توانند باکتریها را جابجا نمایند توصیه می شود آنها را به طور مرتب شستشو نمایید. حوله , اسفنج و دستمال های آشپزخانه را به طور مرتب بشوئید. قبل از باز کردن کنسروها , درهایشان را شسته و مانع از تماس در با محتویات داخل کنسروها شوید. تیغه های در باز کن را در هر دفعه مصرف بشوئید. موادغذائی را از کف آشپزخانه جمع آوری نموده و کلیه غذاها را در ظروف در بسته نگهداری نمایید.
● رعایت بهداشت یخچال و فریزر
نگهداری غذا در یخچال منجر به کند شدن رشد باکتری ها می شود. از کارکرد صحیح یخچال خود مطمئن باشید. درجه حرارت باید۴ درجه سانتیگراد یا کمتر باشد . به طور مرتب دماسنج را تنظیم کنید. تا حد الامکان در یخچال و فریزر را کمتر باز نمایید.
گوشت قرمز , مرغ , ماهی و فرآورده های دریایی در طبقات زیرین یخچال نگهداری نموده و از آلودگی سایر موادغذایی با شیره آنها جلوگیری نمایید. درجه حرارت فریزر باید زیر « ۱۸ ـ » سانتیگراد باشد . این درجه حرارت رشد بسیاری از باکتری ها را متوقف می کند.
گوشت قرمز و مرغ و ماهی و فرآورده های دریایی در ظروف مخصوص و در طبقات زیرین فریزر نگهداری نمایید. از قرار دادن بیش از اندازه موادغذایی در داخل فریزر خودداری نمایید تا جریان هوای خنک به راحتی در گردش باشد.
هر ساله افراد بیشماری در اثر خوردن غذای ناسالم بیمار شده و برخی نیز فوت می کنند. به شما جهت حفظ خود و خانواده تان از بیمارهای ناشی از غذا توصیه می شود که غذای سالم بخرید , غذای را به طور صحیح نگهداری کنید , غذا را به طور صحیح پخت و تهیه نمائید و زمانی که به سالم بودن غذای مشکوک می شوید آن را نخورید به موارد ذیل دقت نمائید.
● غذای سالم بخرید
از مغازه و فروشگاه هایی خریداری نمائید که تمیز و پاکیزه باشد. از خرید موادغذایی با بسته بندی پاره خودداری نمائید. از خرید کنسروهای باد کرده , زنگ زده و یا فرو رفته خودداری نمائید.
گوشت خام را از مغازه هایی که آنها را در یخچال نگهداری می کنند , تهیه نمائید. تخم مرغهایی را خریداری نمائید که تمیز و بدون شکستگی باشد همچنین مطمئن باشید که آنها را در یخچال نگهداری می کنند.
از خرید غذاهای منجمد شده که بیش از اندازه به صورت منجمد نگهداری شده است خودداری فرمائید. به تاریخ ساخت و انقضا بر روی محصولات خریداری شده به ویژه شیر و پنیر و غذای کودک دقت نمائید.
● غذا را به نحو صحیح نگهداری نمائید
از کارکرد صحیح یخچال تان مطمئن باشید تا بیش از ۴ درجه سانتیگراد نباشد اگر یخچال تان دماسنج ندارد حتما یک فقره برای آن تهیه نمائید. غذاهای فاسد شدنی را سریع یخچالی کنید. باقیمانده غذاها را سریعا دریخچال بگذارید و بر روی اجاق گاز یا میز آشپزخانه برای مصرف سایر
اعضا خانواده رها ننمائید و در صورت نیاز به میزان لازم آن را از یخچال برداشته و گرم کنید.
تمام محصولات کنسروی , کمپوت , مایونز پس از باز شدن در یخچال نگهداری نمائید. غذای گرم بالای ۶۰ درجه سانتیگراد نگهداری نمائید . غذای سرد را پایین ۴ درجه سانتیگراد نگهداری نمائید .
● غذا را به طور صحیح پخت و تهیه نمائید
دست ها را برای مدت ۲۰ ثانیه با آب صابون و آب گرم قبل از حمل و نقل مواد غذایی و پس از حمل موادغذایی خام مثل گوشت بشوئید. تخم مرغ ها را کاملا بپزید تا زرده و سفیده آن سفت شود. در تهیه سالاد , تمام اجزای تشکیل دهنده آن را قبل از مخلوط کردن در سرما نگهداری کنید. اگر حین تهیه غذا مجبور شدید به تلفن پاسخ دهید تا دستهایتان با صورت , مو , بینی , چشم یا کودکتان تماس یافت آنها را بشوئید. تخته های برش گوشت خام , غذای پخته , میوه و سبزیجات جدا از هم باشد و حدالامکان غیر چوبی بوده و پس از هر بار مصرف با آب و ماده پاک کننده بشوئید.

 دنبالک ها: عسل گلهای وحشی ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic