تبلیغات
تغذیه.سلامتی.خانه داری - مطالب هفته اول شهریور 1390

چطور گوشت را بی‌خطر کباب کنیم؟

نویسنده :ارتین بالایی
تاریخ:1390/06/7-09:23 ب.ظ


چطور گوشت را بی‌خطر کباب کنیم؟ کباب کردن و اصولا هر پخت و پزی در درجه حرارت‌های بالا مواد شیمیایی سرطان‌زایی را تولید می‌کند
اما کباب کردن را می‌توان به شکل بی‌خطرتری انجام داد.

هنگامی که گوشت می‌‌خوریم در واقع بافت عضلانی می‌‌خوریم - که عمدتا شامل سلول‌های عضلانی، مقداری کلاژن که بافت همبند را تشکیل می‌دهد (هر چه کلاژن بیشتر باشد، گوشت سفت‌تر می‌شود) و چربی می‌شود.
پختن با تغییر دادن پروتئین درون سلول‌های عضلانی - متراکم‌‌کردن بیشتر آن و خارج کردن آب از آن- بافت گوشت را به طور خوشایندی سفت و آبدار می‌کند.
اما هنگامی که درجه حرارت گوشت به ۷۵ تا ۸۰ درجه سانتیگراد می‌رسد، آب تبخیر می‌شود، پروتئین‌ها بیشتر فشرده می‌شوند و بافت چروکیده می‌شود. به این ترتیب گوشت ترد و آبدار مثل چرم سفت می‌شود.
اما درجه حرارت زیاد تنها گوشت را از لحاظ طعم خراب نمی‌کند.
در درجه حرارت بالا اسیدهای آمینه، واحدهای ساختمانی پروتئین‌ با کراتین- ترکیبی که در بافت عضلانی یافت می‌شود - وارد واکنش می شوند و موادی به نام "آمین‌های هتروسیکلیک"‌تولید می‌کنند.
این مواد شیمیایی به میزان بسیار کم در حد میلیاردیوم گرم به وجود می‌آیند. اما تجربیات آزمایشگاهی و حیوانی نشان می‌دهند که آمین‌های هتروسیکلیک دارای خواص سرطان‌زای قوی هستند.
همچنین شواهد همه‌گیرشناختی فزاینده‌ای نشان میدهند که افرادی که زیاد گوشت می‌خورند، در معرض خطر بیشتر ابتلا به اشکال متعدد سرطان قرار دارند.
هر پروتئین سوخته‌شده حاوی آمین‌های هتروسیکلیک است، اما مقدار این آمین‌ها در تخم‌مرغ یا پروتئین سویا در مقایسه با گوشت اندک است، چرا که گوشت از بافت عضلانی تشکیل شده است که سرشار از کراتین است.
گرچه اغلب بررسی‌ها هنگامی مسئله آمین‌های هتروسیکلیک مطرح است، گوشت قرمز را به عنوان مظنون اصلی به شمار می‌‌‌آورند، گوشت ماهی و مرغ هم به همان اندازه حاوی این آمین‌ها هستند.
گوشت ماهی و مرغ گزینه‌ای سالم‌تری نسبت به گوشت قرمز هستند، اما این امر به خاطر نوع چربی موجود آنهاست.
بیش از آنکه نوع گوشت مطرح باشد، درجه حرارت بالا عامل اصلی در تشکیل آمین‌های هتروسیکلیک است. برای همین است، کباب‌کردن، برشته‌کردن و سرخ‌کردن مشکل‌زا هستند: این شیوه‌های پخت و پز گوشت را تا درجه حرارت بسیار بالایی گرم می‌کنند.
آمین‌های هتروسیکلیک معمولا در چند میلی متر بیرونی قطعه گوشت که بیش از همه نزدیک منبع حرارت است، تشکیل می‌شوند.
کباب‌کردن مشکلی مضاعف می‌آفریند، زیرا همچنین گوشت را در معرض مواد شیمیایی سرطان‌زا (به نام هیدروکربن‌های آروماتیک پلی‌سیکلیک) قرار می‌دهد که در دود برخاسته از زغال‌ها و قطرات چربی که روی آنها می‌چکد و شعله می‌کشد، وجود دارند و بر روی گوشت می‌نشینند.


ادامه مطلب


بازی ذهنی خانمها با آقایان

نویسنده :ارتین بالایی
تاریخ:1390/06/7-09:15 ب.ظ

آشنایی با خصوصیات جنس مخالف برای هر فرد دشوار می باشد. علاوه بر این بازی هایی که هر یک از طرفین، بر سر دیگری در می آورد، نیز راه رسیدن به این شناخت را مشکل تر می کند. بگذارید روراست باشیم؛ همانطور که شاید خیلی از شما هم بدانید، هیچ مردی دوست ندارد با یک خانم وارد جنگ روانی شود.

ولی اصلا لازم به ترس نیست. در این قسمت 10 نمونه از بارزترین بازی های خانم ها در دنیای قرار های ملاقات ذکر شده است تا همه چیز در مورد خانم ها برایتان فاش شود.

شماره 10 :بازی انتظار

شما با او تماس می گیرید (اگرچه اغلب این کار را انجام نمی دهید یا حداقل اینکه نباید انجام دهید) و برایش پیغامی می گذارید تا با شما تماس بگیرد. ساعت ها و شاید روزها سپری می شود و خبری از او نمی شود. او به این دلیل شروع به وقت کشی می کند که هیچ گاه دوست ندارد خودش را مشتاق و یا علاقمند نشان دهد. هر چند جذب شما شده اما دوست ندارد با برقراری رابطه زیاد، شما را از دست بدهد.

چه کار کنید: پس از چند روز، مجددا با او تماس بگیرید و مطمئن شوید که پیغام شما به دستش رسیده است؛ از این مرحله به بعد همه چیز به دست اوست که آیا شما را می خواهد و یا اینکه از شما دوری می ورزد. اگر تمایلی به برقراری رابطه از خود نشان نداد می توانید به راحتی متوجه شده و عکس العمل مناسب را بروز دهید.

شماره 9 :بازی طعمه

عبارت "من فکر می کنم این شلوار منو کمی چاقم کرده..... تو چی فکر می کنی؟" سناریویی است که شما را در موقعیت مشکوکی قرار می دهد. نظر شما برای او از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اما سوال را طوری مطرح می کند که شما ناخواسته پاسخ مثبت به او بدهید. در چنین مواقعی کاملا هوشیار باشید.

چه کار کنید: به طعمه ای که بر سر راهتان قرار گرفته توجه نکنید. پیش از پاسخ دادن نباید بیش از اندازه مکث کنید. چه لباس برازنده او باشد چه نباشد، به او بگویید که بسیار زیباست و در آن لباس فوق العاده به نظر می رسد. اگر او در پاسخ گفت: "تو فقط به خاطر من داری اینو می گی" به او بگویید: " تو هر لباسی که بپوشی باز هم در نظر من زیبا هستی!". ممكن است دروغ باشد ولی به هر حال با این کار از یک جر و بحث طولانی جلوگیری می کنید.

شماره 8 : بازی بی دست و پایی

بعضی مواقع اتفاق می افتد که او دوست ندارد کاری را انجام دهد. برای اینکه شما را به نوعی وادار به انجام دادن آن کار نماید، چیزی شبیه به این می گوید: "من دقیقا نمی دونم باید این کار را چگونه انجام دهم." آن کار بخصوص شاید برنامه ریزی و یا نصب یک نرم افزار کامپیوتری باشد که اگر چه به خوبی از نحوه اجرای آن آگاه است، اما فقط دلش نمی خواهد آنرا انجام دهد.

چه کار کنید: در بیشتر موارد بهتر است که بی خیال چیزهای دیگر شده و درخواست او را اجرا کنید. اما مراقب باشید که این امر برای او به صورت عادت در نیایید؛ وگرنه همیشه مجبور هستید جور کارهای او را بکشید. در عوض در حین اجرای برنامه او را در کنار خود بیاورید و مراحل مختلف را به او آموزش دهید. با این روش او دفعه آینده برای شانه خالی کردن از زیر این کار هیچ بهانه ای ندارد.

شماره 7 : بازی دست نیافتنی جلوه دادن

خانم ها دوست دارند خودشان را در نظر آقایون دست نیافتنی جلوه دهند. گاهی اوقات نیز برای جلوگیری از بروز شکست عاطفی، احساسات خود را بیان نمی کنند. آنها قبل از شیرجه حرارت آب را تست می کنند به عبارت دیگر پیش از قبول ریسک شکست باید مطمئن شوند که آیا شما آنها را از صمیم قلب دوست می دارید یا خیر.

چه کار کنید: اگر دیدید که او در مورد احساستش نسبت به شما مطمئن نیست اما در عین حال به شما "اظهار علاقه" می کند وظیفه شما هم این است که کار مشابه را در مورد او انجام  دهید. اما در انجام این کار زیاده روی به خرج ندهید، چون شما نیز باید در نظر او دست نیافتنی جلوه کنید. اجازه دهید تا او بداند که دوستش می دارید، اما در عین حال باید او را متوجه کنید که در صورت عدم ایجاد رابطه مناسب شما می توانید به راحتی به دنبال شخص دیگری بروید.ادامه مطلب


منابعی برای تامین نیازهای تو وجود ندارد.

نویسنده :ارتین بالایی
تاریخ:1390/06/7-09:11 ب.ظ

به عنوان یک مستمری بگیر، پس از سال‌ها تجربه و تحقیق با خودمی‌اندیشی: «شاید بتوانی به سهم خود، در باره حل مشکلا‌ت مستمری‌بگیران و سیاست‌های سازمان به اظهارنظر بپردازی، اما ناگهان، این اندیشه همچون موجی زیر پایت را خالی می‌کند، تو خودت ‌بخشی از مسئله‌ای و آنقدر در مشکلا‌ت غوطه خورده‌ای که خودت به رنگ مشکل درآمده‌ای و با آن، هم هویت شده‌ای.

در اجتماعی زندگی می‌کنی که پس از سال‌ها خدمت، از حق و حقوقی شایسته شان و شخصیت خود برخوردار نیستی و بهتر است بگویم یک مستمری بگیر فراموش شده‌ای (آنگونه که دیگران درباره تو می‌اندیشند) و تو دقیقا همانی هستی که برخی مردم و مسئولا‌ن درباره تو فکر می‌کنند، یک بازنشسته که کاری ندارد جز نق‌زدن و شکوه سر دادن و یادآوری خاطرات کهن! یعنی که روزگاری بوده است که جوان بوده و کار می‌کرده و امروز گویا از رده خارج شده است. اینگونه است که انسان به رنگ نگاه درمی‌آید. نگاهی در آینه به سیمای شکسته و رنگ‌پریده‌ات و نگاهی در آینه نگاه آنکه به تو نگاه می‌کند و ذهن خوانی او که لا‌بد تو را آنگونه می‌بیند که تو خود را... پس به رنگ نگاه دیگران درآمده‌ای، حتی اگر رنگین‌کمانی از اندیشه و تجربه در تو باشد.
و چنین است که در یک مکاشفه عقلی درمی‌یابی که چرا پاسخ برخی مردم و مسئولا‌ن به تو آنگونه نیست که باید چرا که تصویر تو در ذهن آنان پیش از آنکه دم برآوری، نقش بسته است. در راهی که می‌روی، درنگ نمی‌کنی و به زندگی افرادی می‌نگری که یک شبه، ره صد ساله پیموده‌اند و در جایگاهی قرار دارند که دیگر توپ هم بر آنها کارگر نیست. آنها هم عین ثروت خود و مقام و موقعیت خود شده‌اند و بین تو و آنها فاصله از خاک تا ثریا است. آنان به‌اندازه صفرهای سمت راست عدد و تو همچون صفرهای پیش از آن هستی، تو نه فقیر که خود فقر هستی، و برعکس او همانند ارقام ثروت خودت، سرشار از اعتبار است داشته‌های او، خود او شده است. او دارد و هست و تو نداری، پس...؟!
ثروت او از باب کارهایی است که انجام نداده است و فقر تو ره‌آورد تلا‌ش‌های بی‌سرانجام توست: هنوز هم به گفته‌ها و قال‌ها دل خوش می‌داری، نشریات را مرور می‌کنی و در سطرهای پیدا و پنهان می‌کاوی، ناخوانده‌ها را می‌خوانی و خوانده‌هارا باز می‌خوانی. به دنبال معلومات تازه‌تر می‌روی تا مجهولا‌ت بیشتری پیدا کنی و علت پاسخ نیافتنت را پاسخی روشن‌تر بیابی.
روزنامه را ورق می‌زنی و در خش‌خش پرهیاهوی آن می‌شنوی که برداشت دولت از صندوق ذخیره ارزی در چهار ماهه نخست سال نسبت به مدت مشابه گذشته ۵/۳ برابر شده است. داغ می‌شوی، قطره می‌شوی، بخار می‌شوی و می‌اندیشی که در سال ۷۹ این صندوق ایجاد شد تا بر حسب ضرورت و در موارد و مواقع خاص، از آن برداشت کنی اما آیا بازنشستگان تامین اجتماعی را سهمی از آن نبود؟
در مذاکرات مجلس در پی خبر تازه‌ای می‌گردی و در می‌یابی که منابعی برای تامین نیازهای تو وجود ندارد و اگر هم وجود داشته باشد مسائل و مشکلا‌ت تو موضوعی نیست که کسی نگران آن باشد. از طرفی، نه کسی به تو قولی داده یا با تو جناقی شکسته است و نه اساسا کسی مسئول است! پس تو خودباز، مسئولیت همه چیز را به گردن می‌گیری، چرا که بارها این پاسخ مشعشع را شنیده‌ای که: مشکل خودت است و لا‌بد، خودکرده را تدبیر نیست و به خنده می‌گویی: این نیز بگذرد! گر چه تو هرگز مشکل دیگران را مشکل «آنها» ندانسته‌ای و هرگز از زیر بار هیچ مسئله اجتماعی، شانه خالی نکرده‌ای. سرانجام از لا‌ک ذهن، سر برمی‌داری و ازلا‌یه‌های هزار توی ذهن به شعاع خورشید در سمت غروب می‌نگری، صدای بی‌کم و کاست موذن‌زاده را از مناره‌های بلند خاطرات می‌شنوی. از آشفتگی هر روزه ذهن، به وحدت ناب دل می‌سپری و پناه می‌جویی و توجه همه جانبه‌تر و عمیق‌تر مسئولا‌ن در دولت و مجلس را به حال وروز بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی، آرزو می‌کنی.نوع مطلب : اقتصاد خانواده 

نان تازه، تخم‌مرغ آب‌پز و لکه آدامس

نویسنده :ارتین بالایی
تاریخ:1390/06/7-08:50 ب.ظ


نان تازه، تخم‌مرغ آب‌پز و لکه آدامس شب موقع خواب یاد یخچال می‌افتید. چرا؟ چون رژیم هستید و شام هم نخورده‌اید اما قصد دارید صبح که از خواب بیدار شدید قبل از خروج از خانه صبحانه مفصلی بخورید.

اما با باز شدن در یخچال تمام آرزوهایتان بر باد می‌رود. چرا که دریغ از حتی یک تکه نان. یاد نان‌های خشکیده‌ای می‌افتید که حواله جایگاه نان‌خشکی‌ها کردید. سریعاً آنها را بیرون بیاورید و در میان حوله‌ای مرطوب و تمیز بچینید و داخل یخچال بگذارید. صبح که از خواب بیدار شدید فر (یا اجاق) را روشن و نان‌ها را گرم کنید و لذت ببرید!
می‌توانید روی پنیری هم که داخل یخچال گذاشته یک دستمال که با کمی ـ توجه شود، کمی ـ سرکه مرطوب کرده‌اید، بیندازید تا پنیر تازه‌تر بماند. انگار که همین الان پنیر از کارخانه بیرون آمده است. از آنجا که تخم‌مرغ آب‌پز هم یکی از پایه‌های مهم یک صبحانه مفصل به حساب می‌آید می‌توانید اما قبل از اینکه تخم‌مرغ را با خیال راحت در آب رها کنید یک لیموی تازه را از میان به دو نصف کرده و روی پوسته تخم‌مرغ بمالید و با خیال راحت دنبال کارهایتان بروید چون احتمال شکستن تخم‌مرغ تا نزدیکی‌های امکان نداشتن می‌رود. اما اگر هم لیمو نداشتید و تخم‌مرغ انتخابی و بدون هیچ‌گونه ترکتان هم شکست اصلاً دستپاچه نشوید و سریع تخم‌مرغ را از آب خارج کنید روی زخم ـ ببخشید ترک آن ـ مقداری نمک بپاشید و درون آب بگذارید با این کار سفیده از تخم‌مرغ خارج نمی‌شود. باز هم اگر نمک در خانه نبود و یا اگر هم بود و شما نمی‌خواستید از نمک استفاده کنید تخم‌مرغ مورد نظر را داخل ورقه آلومینیومی پیچیده و درون آب بگذارید. در غیر این صورت پیشنهاد دیگری نداریم که به شما بکنیم. تخم‌مرغ سفت شما که حاضر شد و خواستید روی تخته آن را خرد کنید، چشمانتان به لک و رنگ تخته می‌افتد و اشتهایتان کور می‌شود. اصلاً نگران نباشید محلولی از آب و سرکه درست کنید و تخته را با آن بشورید. البته توصیه می‌شود تخته به میزان رنگ‌گرفتگی که دارد چند ساعتی درون جوش شیرین بماند تا حسابی تمیز شود.
صبحانه‌تان را خوردید و می‌خواهید از خانه خارج شوید که ناگهان بر روی لباس انتخابی‌تان لکه آدامسی می‌بینید. اعصابتان خرد می‌شود و می‌خواهید زمین و زمان را به هم بدوزید اما به جای کار سخت و طاقت‌فرسای دوختن زمین و آسمان به یکدیگر کمی سفیده تخم‌مرغ روی لکه آدامس بزنید تا نرم شود و بعد آن را بشویید. دلتان نمی‌آید یک تخم‌مرغ صرف این لکه کنید؟ ایرادی ندارد تکه‌ای یخ روی لکه مورد نظر بکشید تا آدامس سر جایش خشکش بزند و از جا کنده شود جای لکه را شسته و با خیال راحت از خانه خارج شوید. اما اگر آدامس سماجت کرد و نرفت یک اسفنج را آغشته به تتراکلرید کربن کنید و روی لک بکشید البته به شرطی که جنس لباس مورد نظرتان را در نظر بگیرید. بعد لکه را با آب و صابون شسته و حالا با خیال راحت از خانه خارج شوید. اگر هم حوصله و وقت هیچ‌کدام از این کارها را ندارید به فکر لباس دیگری باشید!

<!--[if !supportLineBreakNewLine]-->
<!--[endif]-->
مردم ژاپن

نویسنده :ارتین بالایی
تاریخ:1390/06/7-03:28 ب.ظ

مردم ژاپن، كه در ماه‌های گذشته، بحران سیل ، سونامی و نشت مواد رادیواكتیو را پشت سر گذاشته‌اند، بیش از سه و نیم میلیارد ین ( بیش از ۴۵ میلیون دلار) پول را كه در مناطق سیل زده یافته اند به دولت بازگردانده اند.

همچنین ۵۷۰۰ گاوصندوق پیدا شده پس از سیل كه حاوی ِ بیش از دو میلیارد ین بوده، به دولت داده شده است.

سخنگوی پلیس ژاپن اعلام كرد مردم وداوطلبان همچنان كیف پولهای پیدا شده را تحویل می‌دهند و تا كنون ۹۶ درصد مبالغ پیدا شده، به صاحبانشان بازگردانده شده است.

زلزله و سونامی در ژاپن كه در ماه مارس رخ داد، دست كم ۱۶ هزار كشته و هزاران نفر بی خانمان بر جا گذاشت.

ژاپن از نادر ترین کشورهائی است که بعد از سونامی و حوادث طبیعی مردم وحشیانه خانه ها و فروشگاهها را غارت نکردند و کسی آذوقه و آب را برای خود و خانواده اش انبار و احتکار نکرد و هرکس فقط به اندازه مصرف روزانه اش خرید یا دریافت میکرد تا به بقیه هم برسد و از این تنگنا خارج شوند و حتی هنگامی که برق فروشگاهی رفت مردم وسائلی را که انتخاب کرده بودند و در دست داشتند را سرجای خود گذاشتند و از فروشگاه خارج شدند تا  مجددا برق بیاید

مردمی که به هم رحم کنند خدا نیز که ارحم الراحمین است به آنها رحم میکند

کمی ژاپنی رفتار کنیم ، کمی انسانی تر ، کمی خدا پسندانهنوع مطلب : اطلاعات عمومی 

طول عمر و زندگی سالم با این توصیه های غذایی

نویسنده :ارتین بالایی
تاریخ:1390/06/7-03:20 ب.ظ


در زمان های قدیم بیماری های واگیردار مثل وبا، حصبه و... از عوامل عمده مرگ و میر انسان ها به شمار می رفتند. اما امروزه با صنعتی شدن جوامع، گسترش شهرنشینی و تغییر شیوه زندگی مردم، بیماری های بسیاری تحت عنوان "بیماری های تمدن یا بیماریهای مزمن غیر واگیر" شیوع یافته است. این بیماری ها عمدتاً بر اثر تغذیه نادرست، كم شدن میزان فعالیت بدنی، استرس و استعمال دخانیات ایجاد می گردند و عواقب ناگواری برای جوامع به بار می آورند.

یكی از مهمترین و شایع ترین آنها، بیماری های قلبی- عروقی و سرطان ها می باشند كه از مهمترین مشكلات بهداشتی و عوامل مرگ و میر در جوامع كنونی می باشند. از جمله بیماری های مزمن غیر واگیر دهه های اخیر می توان دیابت، آلزایمر، بیماری پوكی استخوان و... را نیز نام برد.لذا بهترین و كم هزینه ترین راه، انجام اقدامات پیشگیری كننده این بیماری هاست كه در این میان نقش تغذیه انكارناپذیر است .شما می توانید با به كارگیری توصیه های تغذیه ای زیر از بروز این قبیل بیماری ها پیشگیری كنید.


1. از انواع مختلف موادغذایی استفاده كنید:
برای سلامت بدنمان به موادمغذی مختلفی احتیاج داریم. هیچ غذایی به تنهایی نمی تواند این موادمغذی را فراهم نماید، بنابراین باید از انواع مختلف غذاها خصوصاً موادغذایی تازه به مقدار مناسب در برنامه غذایی روزانه خود استفاده كنیم.


2. پایه برنامه غذایی روزانه را باید گروه نان و غلات تشكیل دهند:
گروه نان و غلات شامل انواع نان ها، برنج، ماكارونی و... می باشد . سعی كنیم به منظور تامین فیبر بیشتر از این گروه غذایی خصوصاً نان هایی مانند سنگك، بربری و تافتون بیشتر استفاده كنیم.


3. به مقدار كافی سبزی و میوه های تازه مصرف كنیم:
میوه ها و سبزی ها تامین كننده بیشتر موادمغذی مورد نیاز بدنمان از جمل فیبر ، ویتامین ها و املاح می باشند، بنابراین سعی كنیم از آن ها به مقدار بیشتری استفاده كنیم.


4. برای تامین سلامتی، وزن خود را در حد مناسب نگهداریم:
اضافه وزن و چاقی باعث ایجاد بیماری های قلبی- عروقی، فشار خون، چربی خون بالا و... می شود. ما هنگامی چاق می شویم كه بیشتر از نیاز بدنمان از موادغذایی مانند چربی ها استفاده نماییم و فعالیت بدنی كمی داشته باشیم. بنابراین برای حفظ وزن مناسب باید فعالیت بدنی مان را افزایش دهیم و توصیه های تغذیه ای را رعایت كنیم.

5. از انواع غذاها به مقدار مناسب بخوریم و هیچ وعده غذایی را حذف نكنیم:
 صبحانه مهمترین وعده غذایی می باشد لذا هیچ گاه آن را حذف نكنیم.غذاهای پرچرب را حذف نكنیم به جای آن از همان غذا با چربی كمتر استفاده كنیم.


6. وعده های غذایی منظمی داشته باشیم:
به غیر از وعده های اصلی( صبحانه، نهار و شام)، از میان وعده های مناسب( میوه ها و...) استفاده نماییم.


7. به مقدار كافی مایعات مصرف كنیم:
آب مهمترین نوشیدنی می باشد. علاوه بر آن می توانیم به منظور تامین آب مورد احتیاج بدنمان از شیر، چای های گیاهی و آب میوه های طبیعی استفاده كنیم.


8. فعالیت بدنی خود را افزایش دهیم:
فعالیت بدنی و ورزش های سبك مانند پیاده روی و نرمش موجب سوزاندن انرژی اضافی می شود و برای تامین سلامت قلب مفید می باشد. بنابراین سعی كنیم ورزش را در برنامه روزانه خود قرار دهیم.


9. از همین حالا می توانیم شروع كنیم:
برای ایجاد تغییر در شیوه زندگی و داشتن برنامه غذایی مناسب هیچ گاه دیر نیست. بنابراین به تدریج و آهسته نكات فوق را در زندگی روزمره خود اجرا كنیم.

- برای این كه متوجه شویم آیا توصیه های فوق را در برنامه روزانه خود رعایت می كنیم، می توانیم به مدت سه روز آن چه را كه می خوریم، یادداشت كنیم  و ببنیم آیا میوه و سبزی به مقدار مناسب مصرف می كنیم؟ آیا غذاهای پرچرب را زیاد مصرف می كنیم؟ آیا اضافه وزن داریم یا چاق هستیم؟
غذاهای مفید برای کبد

نویسنده :ارتین بالایی
تاریخ:1390/06/7-03:15 ب.ظ


غذاهای مفید برای کبد به دو گروه عمده تقسیم می شوند:

1- مواد غذایی که فرآیند سم زدایی و تصفیه کبد را افزایش می دهند.

2- مواد غذایی غنی از آنتی اکسیدان که در طی فرآیند سم زدایی از کبد محافظت می کنند.

در قسمت زیر به 8 ماده غذایی مهم که برای کبد مفید هستند، اشاره می شود:

1- سیر و پیاز:
سیر حاوی آلیسین (یک نوع آنتی اکسیدان) است که یک ترکیب سولفوردار است و برای سم زدایی بهتر و موثرتر کبد لازم است. سیر به کبد کمک می کند تا بدن را از آلودگی جیوه، بعضی مواد افزودنی موجود در غذاها و هورمون استروژن پاک کند.

2- انواع کلم (مثل بروکلی، گل کلم، کلم قمری، کلم پیچ و کلم بروکسل):

کلم ها دارای خاصیت سم زدایی قوی برای کبد هستند. این سبزیجات دارای موادی هستند که بعضی سموم را در بدن خنثی می کنند؛ مثل نیتروزامین های موجود در دود سیگار ، و افلاتوکسین موجود در بادام زمینی.

همچنین انواع کلم دارای موادی بنام «گلوکوزینولات» هستند که باعث می شوند کبد آنزیم هایی را تولید کند که برای انجام فرآیند سم زدایی لازم هستند.

3- آب لیمو ترش تازه در آب داغ:

آب لیمو ترش تازه را در یک لیوان آب داغ بریزید و اول صبح بطور ناشتا بنوشید(البته اگر ناراحتی معده ندارید). این کار باعث می شود کبد پاک شود و عمل سم زدایی و تصفیه آن افزایش یابد.

همچنین تولید صفرا را تحریک می کند، معده و روده را پاک می کند و حرکات روده ای را افزایش می دهد.

4- چغندر:

چغندر، تصفیه ی خون را تقویت می کند و فلزات سنگین را در بدن جذب می کند.

5- میوه های غنی از آنتی اکسیدان:

بر اساس مطالعاتی مشخص شده که میوه های زیر بیشترین مقدار آنتی اکسیدان ها را دارند که به ترتیب غنای آنتی اکسیدانی عبارتند از:

آلو- کشمش- زغال اخته- شاتوت- توت فرنگی- تمشک- پرتقال- گریپ فورت سرخ- طالبی- سیب و گلابی.

در طی فرآیند سم زدایی یا تصفیه کبد، تعداد زیادی رادیکال آزاد تولید می شود که برای سلامت کبد مضر هستند. آنتی اکسیدان ها از کبد در برابر آسیب رادیکال های آزاد، محافظت می کنند.
6- سیب:

سیب دارای پکتین است که می تواند به فلزات سنگین موجود در بدن متصل شود (به خصوص در روده بزرگ) و باعث دفع آنها از بدن شود. این کار بار کبدی را کاهش می دهد و ظرفیت سم زدایی آن.

7- آرتیشو (کنگر فرنگی):

آرتیشو تولید صفرا را افزایش می دهد. یکی از کارهای صفرا این است که سموم بدن را از طریق روده پاک می کند.

30 دقیقه بعد از خوردن یک گلوله آرتیشو، ترشح صفرا تا صد درصد افزایش می یابد.


8- سالاد سبزیجات برگی شکل تند:

این سالاد ترشح و جریان صفرا را در داخل کبد افزایش می دهد و تحریک می کند؛ مثل اندیو و کاسنی تلخ.

* نکته قابل توجه:

خوردن مواد غذایی که در بالا ذکر شده است، نمی تواند جایگزین داروی تجویز شده توسط پزشک شود و باید همراه با مصرف این مواد غذایی، به توصیه ی پزشک خود در این زمینه نیز عمل کنید.

موفق باشیدنوع مطلب : سلامتی - تغذیه 

با خیال راحت لم بدهید

نویسنده :ارتین بالایی
تاریخ:1390/06/7-03:13 ب.ظ


کاناپه یکی از وسایلی است که می توان از آن استفاده های مختلفی کرد.

خوابیدن، لم دادن جلوی تلویزیون و خواندن کتاب همگی از موارد استفاده کاناپه هستند. حتی می توان از برخی از انواع کاناپه در اتاق پذیرایی و برای مهمانی های رسمی استفاده کرد.
کاناپه ها، طرح ها و شکل های متنوعی دارند اما اگر قبل از خرید به برخی از نکات توجه کنید می توانید انتخاب مناسب تری داشته باشید. ابتدا مورد استفاده کاناپه را مشخص کنید. آیا می خواهید آن را در اتاق نشیمن و جلوی تلویزیون استفاده کنید یا در اتاق پذیرایی چه افرادی از کاناپه بیشتر استفاده می کنند به عنوان مثال برای یک فرد قدبلند کاناپه بسیار نرم مناسب است که فرد هنگام نشستن در آن فرو برود. اما برای فردی که زانودرد دارد کاناپه باید سفت تر و قسمت پشت آن نیز کاملاً سفت و محکم باشد تا فرد راحت تر بتواند از روی کاناپه بلند شود.
بعد از مشخص کردن مورد استفاده کاناپه، انتخاب شکل کلی آن راحت تر خواهد شد.
کاناپه ای که برای خوابیدن و لم دادن جلوی تلویزیون استفاده می شود باید نرم و با کوسن های فراوان باشد. کاناپه هایی که دسته های کوتاه دارند می توانند هم برای استراحت استفاده شوند و هم برای پذیرایی از مهمانان رسمی. همچنین کاناپه هایی که پشتی آنها کمی حالت خمیده دارد و سفت تر هستند بیشتر در اتاق پذیرایی کاربرد دارند.
کاناپه ها کلاً اشیای بزرگی هستند، پس باید قبل از خرید به اندازه اتاق و دیواری که کاناپه به موازات آن خواهد بود دقت کنید. اگر اتاق، کوچک است بهتر است از کاناپه های جمع و جورتر استفاده کنید زیرا وجود یک شیء بزرگ خانه تان را کوچکتر نشان می دهد.
پارچه های ابریشمی و ظریف که احتیاج به مراقبت ویژه ای دارند فقط برای رویه کاناپه اتاق پذیرایی که از آن کم استفاده می شود مناسب هستند.در عوض بهتر است کاناپه اتاق نشیمن رویه ضخیم تری داشته باشد و جنس آن به گونه ای باشد که به راحتی تمیز شود. پارچه های طرح دار معمولاً کمی کثیف شدن یا لکه های کوچک را نشان نمی دهند و بعد از سالها استفاده، کمتر مستعمل به نظر می آیند.
اگر می خواهید رویه کاناپه دوام بیشتری داشته باشد بهتر است از چرم استفاده کنید. کاناپه های چرمی طرح ها و رنگ های متنوعی دارند و دیگر محدود به دو رنگ سیاه و قهوه ای نیستند.
برای بیشتر انواع اتاق ها، مخصوصاً اتاق های کوچک کاناپه ای با یک رنگ خنثی بسیار مناسب است. می توانید این کاناپه را با کوسن هایی با رنگ های تندتر تزئین کنید. البته اگر می خواهید کاناپه نقطه کانونی اتاق باشد می توانید از رویه هایی با رنگ های تند که بیشتر به چشم می آیند استفاده کنید. در این صورت بهتر است رویه کاناپه طرح دار نباشد.
هنگام خرید کاناپه در انتخاب یک جنس مناسب و با کیفیت بسیار دقت کنید. یک کاناپه خوب می تواند بین ۱۰ تا ۱۵ سال عمر مفید داشته باشد.
زن در ضرب المثلهای ملل

نویسنده :ارتین بالایی
تاریخ:1390/06/7-03:02 ب.ظ

زنان سوژه ضرب‌المثل‌های متعددی هستند و این مطلب تنها مربوط به ایران نیست. نگاهی داریم به چند ضرب المثل درباره زنان از کشور‌های مختلف جهان:

انگلیسی:
زن شری است مورد نیاز.
زن فقط یک چیز را پنهان نگاه می‌دارد آنهم چیزی است که نمی‌داند.

هلندی:
وقتی زن خوب در خانه باشد، خوشی از در و دیوار می ریزد.

استونی:
از خاندان
ثروتمند اسب بخر و از خانواده فقیر زن بگیر.

فرانسوی:
آنچه را زن بخواهد، خدا خواسته است.
انتخاب زن و هندوانه مشکل است.
بدون زن، مرد موجودی خشن و نخراشیده بود.

آلمانی:
کاری را که شیطان از عهده بر نیاید زن انجام می‌دهد.
وقتی زنی می‌میرد یک فقته از دنیا کم می‌شود.
کسی که زن
ثروتمند بگیرد آزادی خود را فروخته است.
آنکه را خدا زن داد، صبر هم داده.
گریه زن، دزدانه خندیدن است.

یونانی:
شرهای سه‌گانه عبارتند از: آتش، طوفان، زن.
برای مردم مهم نیست که زن
بگیرد یا نگیرد، زیرا در هر دو صورت پشیمان خواهد شد.

گرجی‌ها:
اسلحه زن اشک اوست.

ایتالیایی:
اگر زن گناه کرد، شوهرش معصوم نیست.
زناشویی را ستایش کن اما زن نگیر.
زن و گاو را از شهر خودت
انتخاب کننوع مطلب : اطلاعات عمومی 

چند روش برای تحت تاثیر قرار دادن رئیس اداره

نویسنده :ارتین بالایی
تاریخ:1390/06/7-02:56 ب.ظ


همه می خواهند به بهترین وجه در محل کار ظاهر شوند تا اطمینان یابند که پله های ترقی را طی خواهند کرد و ترفیع رتبه خواهند گرفت.

در این مورد فکر کنید، چه کاری باید بکنید تا بتوانید از سایرین جلو افتاده و نظرها را جلب کنید؟
تصور ما بر این است که برای جلو افتادن از سایرین، حتماً باید کارهایی عجیب و باورنکردنی انجام دهیم و تا آنجا که می توانیم کار کنیم. اگر چه درازای کلیه این زحمات حقوق دریافت خواهیم کرد، اما این کافی نیست.
یک نکته را برایتان بازگو میکنم، چه در زندگی خصوصی و عاطفیتان و چه در زندگی کاریتان، فقط جزئیات مهم هستند. اینکه لباسی مناسب بپوشید، تلفن های خصوصیتان را کوتاه کنید و در کارهای گروهی شرکت کنید ممکن است بسیار موثر باشد. در اینجا به مواردی اشاره خواهیم کرد، که با انجام آنها صد در صد مورد توجه رئیس قرار خواهید گرفت.
۱) ظاهرخوب داشته باشید
۲) کیف دستی با خود حمل کنید
اینکه هر روز با کیف دستی وارد و خارج شرکت شوید به دیگران این احساس را میدهد که شما در کارتان فعال هستید، حتی اگر پشت میز کارتان هم نباشید. ممکن است این کیف را فقط برای حمل ناهارتان به دست گیرید، اما تاثیر بسیار خوبی خواهد گذاشت.
۳) صاف بنشینید
صاف نشستن و صاف و با غرور ایستادن علائم فیزیکی هستند که نشان می دهند شما فردی با اعتماد به نفس بالا هستید. نگذارید که دیگران شما را در حالیکه جلوی کامپیوتر خمیده شده اید ببینند، مگر اینکه حین اضافه کاری باشید و دیگر توانایی صاف نشستن را نداشته باشید.
۴) وقت شناس باشید
هیچ کس دوست ندارد که برای کسی منتظر بایستد، پس سعی کنید که همیشه سر وقت باشید. من همیشه به دوستانم می گویم: "انتظار نداشته باشید که زود بیایم، اما دیر هم نمی آیم." وقت شناس باشید.
۵) زندگی خصوصیتان را وارد کار نکنید
کار خوبی که یک کارمند می تواند انجام دهد این است که زندگی خصوصی خود را از کار جدا کند، یعنی تا زمانی که در محل کار است کاملاً متوجه و درگیر کار باشد و وقت
خود را مثلاً به تلفن های مداوم به نامزدش نگذراند.


ادامه مطلب


تمرین ساده در خانه برای تناسب اندام

نویسنده :ارتین بالایی
تاریخ:1390/06/7-02:49 ب.ظ


سخت در اشتباهید. شما به راحتی میتوانید با صرف هزینه بسیار كمی، سلامت و تناسب اندام خود را با ورزش در خانه تضمین كنید...

تنها چیزی كه نیاز دارید یك جو اراده و ارزنی برنامه ریزی است. این نكات را هنگام خرید وسایل ورزشی به یاد داشته باشید:
به صورت واقعبینانه فكر كنید كه چقدر از این وسیله استفاده خواهید كرد؟
انتظار دارید بعد از 3، 6 و 9 ماه در چه سطحی از تناسب اندام باشید؟
آیا این وسیله نیاز شما را در رسیدن به سطح تناسب اندام مورد انتظارتان برطرف میكند؟
آیا از تمرین با این وسیله لذت خواهید برد و یا زود خسته خواهید شد؟
و البته، چقدر میتوانید هزینه كنید؟ كه این مورد بسیار تعیین كننده خواهد بود.
اگر نمیخواهید هزینه زیادی را صرف خرید وسایل كنید،به شما توصیه میكنیم از وسایل كاربردی و ارزان قیمتی مانند طناب پرش،میله بارفیكس، و چند وزنه استفاده كنید. حتی میتوانید روی وسایل خانه مانند میز و صندلی و حتی پله هم حساب كنید! ولی اگر هزینه نسبتا قابل توجهی میتوانید برای خرید وسایل كنار بگذارید، تردمیل، یك سری كامل دمبل، توپ تناسب اندام و دوچرخه ثابت را به شما پیشنهاد میكنیم. پس ملاحظه میكنید كه حتی با هزینه بسیار كم هم میتوانید در خانه ورزش كنید كه این نوع ورزش در خانه نسبت به ورزش كردن در باشگاه فواید دیگری بهجز صرفه جویی اقتصادی نیز دارد.
وقت خود را در رفت وآمد و به خصوص در شهرهای بزرگی مثل تهران در ترافیك به هدر نمیدهید.
هنگامی كه افراد دیگر از وسایل باشگاه استفاده میكنند باید منتظر شوید ولی در خانه اینطور نیست.
بقیه در ادامه مطلب


ادامه مطلب


وسایلی که بهتر است دست دوم خریداری شوند

نویسنده :ارتین بالایی
تاریخ:1390/06/7-02:42 ب.ظ


وسایلی که بهتر است دست دوم خریداری شوندعده بسیار کمی از مردم، از هدر دادن پولی که با زحمت به دست آمده واقعا لذت میبرند، اما بسیاری از ما، با خریدن اجناس نو، هر روز مقدار قابل توجهی ول خرجی میکنیم.

ما میتوانیم هم به نفع جیب خودمان و هم به نفع محیط زیست، مالک دوم بعضی از اجناس شویم. طبیعی است که بسیاری از اشیا و اجناس مورد احتیاج را نمیتوان نو خریداری نکرد، برای مثال لباس زیر. اما اجناس فراوانی وجود دارند که به محض خریداری شدن، از بهای انها کاسته میشود، در حالی که همچنان مانند روز اول قابل استفاده هستند. در اینجا به چند مورد از آنها اشاره میکنیم:
● کتاب، کتاب و کتاب
واقعیت این است که بسیاری از کتب دست دوم، بیش از یک بار خوانده نشده یا حتا یک بار هم باز نشده اند! و میتوان آنها را با قیمتی بسیار ارزان تر در فروشگاهها و دکه های کتاب دست دوم پیدا کرد.
▪ استثنا: البته در ایران و بسیاری از نقاط جهان، بسیاری از کتابهای دست دوم قیمتی بسیار گرانتر از قیمت جلد دارد که به دلیل قدیمی بودن، کم یاب بودن و صدها دلیل موجه یا غیر موجه دیگری است که فروشندگان برای آن دست و پا میکنند. این مطلب بیشتر برای کتابهای جدید دست دوم، کتب درسی و مانند آن صدق میکند.
● اسباب بازی برای بچه های کوچک
والدین میدانند که پیش بینی کردن اینکه کدام اسباب بازی محبوب فرزندشان شود و کدام یک به ته جعبه اسباب بازی فراموش شود، غیر ممکن است. بهترین و سلامت ترین راه، رد و بدل کردن اسباب بازی بین بچه ها است، بسیاری از والدین این عادت خوب را دارند که اسباب بازیهای فراموش شده فرزند خود را (با مشورت خودش) به کودکان دیگر فامیل میدهند و به او اجازه میدهند بعضی از آنها را با یکدیگر "عوض" کنند.
▪ استثنا: برای روز تولد یا عید، بهتر است اسباب بازی نو هدیه بدهید، اما به جای خریدن اسباب بازیهای گران قیمت و بی مصرف مانند آدم آهنی و وسایل پر سر و صدا، بازیهای پر خلاقیت مانند انواع خانه سازی، پازل و مانند آن را خریداری کنید. 


ادامه مطلب


گل و گیاه در خانه

نویسنده :ارتین بالایی
تاریخ:1390/06/7-02:40 ب.ظ


به طور کلی تمام گیاهانی که در محیط خانه فضای سرپوشیده داخل ساختمان) نگهداری می شوند باید دارای ویژگی های بهداشتی باشند تا ضمن ایجاد محیطی مطلوب، زیبا و با طراوت، سلامت افراد خانواده را به خطر نیندازند.

<!--[if !supportLists]-->1-     <!--[endif]-->توجه به حساسیت زا نبودن گل ها و گیاهان آپارتمانی هنگام انتخاب آنها برای فضای داخلی ساختمان، بسیار مهم است.

<!--[if !supportLists]-->2-     <!--[endif]-->گیاهان سمی و گیاهانی که باعث جلب حشرات می گردند، برای نگهداری در داخل ساختمان مناسب نیستند.

<!--[if !supportLists]-->3-     <!--[endif]-->از نگهداشتن گیاهان آفت زده در فضای خانه باید اجتناب کرد.

<!--[if !supportLists]-->4-     <!--[endif]-->دقت در نگهداری و پرورش کلیه گیاهان و گل ها به منظور جلوگیری از ایجاد آفت و آلودگی محیط، بسیار اهمیت دارد؛ لذا هنگام خرید و تهیه آن باید دستورالعمل نگهداری صحیح آن ها را جویا شویم و میزان نور، رطوبت، زمان دفعات آب دادن و سم پاشی آن را بدانیم.

<!--[if !supportLists]-->5-     <!--[endif]--> باید از ریختن آب های آلوده و میکروبی و انواع زباله ها در گلدان ها و باغچه ها جلوگیری گردد. همچنین خانواده های عزیز می توانند از آب شستن سبزی و میوه برای آبیاری گل ها و گیاهان استفاده نمایند.ادامه مطلب


زهر ماری به اسم كولا

نویسنده :ارتین بالایی
تاریخ:1390/06/7-01:08 ق.ظ


آیا می ‌دانید این لغت از كجا آمده و با خودش چه چیزی به همراه می ‌آورد؟

120 سال پیش، وقتی دكتر جان پمبرتون در آزمایشگاه كوچكش در آتلانتا با تركیب چند ماده، معجون جدیدی را اختراع كرد و آن را به نام "كوكا كولا" به دنیا معرفی نمود، هیچ گاه فكر نمی ‌كرد كه این نوشیدنی و انواع مشابه آن روزی چنان مرزهای دنیا را درنوردد كه در هر گوشه ‌ای از جهان، جزء ثابتی از سفره ی غذا باشد.

با گذشت بیش از یك قرن از مصرف كولاها و مشخص شدن بسیاری از آثار سوء مصرف مداوم نوشابه‌ها، هنوز هم انواع كولاها، پرطرفدارترین نوشیدنی در سراسر دنیا به شمار می‌ روند و كنار گذاشتن آنها از وعده‌های غذایی غیرممكن به نظر می‌ رسد. این در حالی است كه با ورود و عرضه ی انواع نوشابه‌های رژیمی ‌و بدون قند، معدود افرادی هم كه از ترس جانشان از خیر مصرف نوشابه گذشته بودند، دوباره به سمت این نوشیدنی جادویی جذب شده‌اند.

مطمئناً شما هم در اینكه مصرف انواع كولاها عوارض سوئی بر بدن دارد، شكی ندارید ولی اغلب، این طعم مطبوع نوشابه است كه بر ترس از بروز عوارض آن غلبه می ‌كند. این مطلب هم قصد ندارد شما را به طور كلی از چنین لذتی(!) محروم كند، ولی اگر شما جزو افرادی هستید كه به طور مداوم نوشابه مصرف می‌ كنید، بد نیست با چند تحقیق كاملاً علمی ‌در مورد مصرف مداوم و طولانی مدت نوشابه آشنا شوید.

کولا چیست؟
كولا در اصطلاح به گروهی از نوشابه‌های گازدار فاقد الكل گفته می ‌شود كه اغلب دارای دی اكسید كربن (گازكربنیك)، كارامل، كافئین، شكر و... هستند. واژه ی "كولا" از نام گیاه كولا گرفته شده است. دانه ی این گیاه كه در غرب آفریقا می ‌روید، در نوشابه‌های اولیه به عنوان منبع كافئین به كار می ‌رفت.ادامه مطلب


فلفل و کاربردهای متفاوت

نویسنده :ارتین بالایی
تاریخ:1390/06/7-01:02 ق.ظ


فلفل و کاربردهای متفاوتممکن است شما به فلفل تنها به عنوان یک چاشنی و ادویه تند غذا نگاه کنید، اما دست نگه دارید و موارد زیر را بخوانید.

۱) سوراخ رادیاتور را می گیرد: گرمای زیاد و بیش از حد باعث ایجاد سوراخی در رادیاتور ماشین می شود. قبل از اینکه به تعمیرگاه بروید و یا از کسی کمک بخواهید، مقدار کمی فلفل در رادیاتور ماشین بریزید، فلفل به طور موقت این سوراخ کوچک را می بندد تا شما در فرصت مناسب برای کمک گرفتن اقدام کنید.
۲) خاصیت دکونژستان دارد: آبریزش بینی تان قطع نمی شود. سرماخورده اید، دارو ندارید؟ اصلاً نگران نباشید، زیرا هیچ چیز سریعتر از فلفل وارد عمل نمی شود. برای از بین بردن این حالات کمی فلفل روی غذای خود بپاشید و بخورید. فلفل به عنوان یک دکونژستان وارد عمل می شود و شما بهبود پیدا می کنید.
۳) باعث شفافیت رنگها می شود: «تی شرت» قرمزرنگ جدیدی خریداری کرده اید و نگران از بین رفتن رنگ آن هستید، یکی دوبار آن را شسته اید و کمی کمرنگ شده است.دفعه بعد که خواستید آن را بشویید، کمی فلفل به مواد شوینده آن اضافه کنید، تی شرت شما کاملاً براق و خوشرنگ می شود و دیگر حالت کهنگی و رنگ پریدگی نخواهد داشت.
۴) مورچه ها را از آشپزخانه دور می کند: مهمانان تابستانی وارد آشپزخانه شده اند. مورچه ها به دنبال شکر تمام آشپزخانه را می گردند و شما به جای شکر با فلفل از آنها پذیرایی می کنید. در جایی مثل پشت کابینتها، در زمین و پشت ظرفشویی که مورچه ها دنبال شکر می گردند، کمی فلفل بریزید، فلفل به آنها می گوید که شکری وجود ندارد و باید خیلی زود محل را ترک کنند.
۵) مورچه ها را می کشد: چنانچه متوجه شدید دسته زیادی از مورچه ها به آشپزخانه یا اتاق شما حمله کرده اند، نگران نباشید، سوراخ مخفیگاه آنها را پیدا کنید و مقداری فلفل در آن بریزید. با این کار تمام مورچه ها از بین خواهند رفت.


  • تعداد صفحات :2
  • 1  
  • 2